Zarastený necht

Čo je to zarastený necht?

Anatómia nechtu

Nechty na prstoch rúk a nôh slúžia človeku ako ochrana ale aj ako pracovný nástroj. Necht vytvára približne 100 až 150 nepravidelne na seba naukladaných vrstiev. Spravidla má necht hrúbku medzi 0,5 a 0,7 mm a je pevne spojený s nechtovým lôžkom.

Nechty rastú rôzne rýchlo. Nechty na nohách vyrastú približne 1 mm za mesiac ale nechty na rukách potrebujú na to iba 1 týždeň. Je to spôsobené rýchlosťou rohovatenia nechtových buniek v matrixe.

Príčiny vzniku zarasteného nechtu

Príčin vzniku zarasteného nechtu je niekoľko. Je to napríklad nosenie nevhodnej obuvi, v neodbornej starostlivosti o nechty (zlé strihanie), nadmerné zastrihávanie alebo priam vystrihávanie nechtových rohov, ktoré spôsobujú tvorbu tzv. „nechtového zubu“, ktorý sa pri ďalšom raste nechtu vrezáva v nechtovom vale do pokožky. Zároveň dráždi pokožku a môže prísť k vzniku tzv „živého mäsa“ (kožné bunky, ktoré majú prekryť a ochrániť bolestivé miesto), ktoré prerastá cez necht.

Zarastený necht môžu však spôsobiť aj iné príčiny ako napríklad deformity rastu nechtu, trauma nechtovej platničky. Aj genetická predispozícia môže spôsobiť bolestivé zarastanie nechtu.