Ragády resp.  popraskaná koža, patria k najčastejším problémom na chodidlách. Praskliny v suchej a stvrdnutej pokožke spôsobujú bolesti pri chodení. Riešením sú pravidelné návštevy v pedikúre a dostatočné zásobovanie postihnutej pokožky výrobkami bohatými na ošetrujúce látky. 

Názov „ragáda“ je odvodený z gréckeho slova „prasklina.“ V medicíne sa ragády popisujú ako štrbinkovité úzke praskliny, ktoré sa najčastejšie objavujú na mechanicky exponovaných miestach. Môžu zasahovať až do nižších vrstiev pokožky, podkožného väziva, v najhorších prípadoch siahajú až ku kostiam. Veľmi často spôsobujú chorobné zmeny pokožky. 

Nedostatočná pružnosť

Zdravá pokožka je elastická a pružná. Ak sa však zníži tvorba prirodzeného mazu a potu alebo pokožka nadmieru zmäkne (macerácia kože, hlavne v medziprstových priestoroch), začne sa epidermis vysušovať. Tým pokožka stráca svoju prirodzenú pružnosť. Okrem toho sa zredukuje prirodzený ochranný film a pokožka stráca svoju prirodzenú vlhkosť. Ak sa tieto problémy vyskytujú na miestach s nadmerne stvrdnutou pokožkou (hyperkeratóza), začnú sa tvoriť hlboké a bolestivé praskliny (obr. 1).

Nadmerný tlak, spôsobený nadmerným zaťažením chodidiel, napr. deformitami, nesprávnou obuvou alebo aj nadváhou, môže tieto praskliny ďalej znásobovať. Bolesti a krvácanie sú ďalšími doprovodnými príznakmi. Zároveň sa zvyšuje riziko bakteriologického napadnutia, infekcie a v najhoršom prípade môže dôjsť až k otrave krvi. Na chodidlách sa ragády najviac vyskytujú na pätách a v medziprstových priestoroch.

Stvrdnutá koža musí preč

K najdôležitejším krokom terapie patrí odstránenie príčin tvorby ragád. Úlohou pedikéra/pedikérky je odstrániť nadmerne vytvorenú stvrdnutú kožu, pozdĺž prasklín. Na to sú najlepšie diamantové alebo tvrdokovové frézy. Na vyhladenie okrajov sa doporučuje použiť jednorazové brúsne klobúčiky. Na zachovanie obrannej funkcie pokožky, musí sa určitá vrstva pokožky zachovať. 

Radšej obviazať ako zmäkčovať

Použitie prípravkov na zmäkčenie stvrdnutej kože je potrebné zvážiť. Pri prasklinách, ktoré zasahujú hlboko do pokožky, by sa takéto prípravky nemali používať. V takomto prípade je lepšie urobiť okluzívny zábal, ktorý sa nechá na postihnutom mieste 2-3 dni. 

Najlepšia terapia je prevencia, tak aby tieto problémy vôbec nevznikli. Preto je potrebná, pri pokožke so sklonmi k vysychaniu a tvorbe ragád-prasklín, každodenná starostlivosť, tak aby bola jej obranná schopnosť zachovaná. 

Každodenná starostlivosť

S výrobkami obsahujúcimi ureu v kombinácii s allantoinom a glycerínom, sa dokáže redukovať tvorba stvrdnutej pokožky. Na to je veľmi vhodný GEHWOL med Hornhaut-Creme. Samozrejme odstránenie stvrdnutej pokožky musí byť bezpečné. GEHWOL minerálna huba – pemza, je prostriedok ktorým sa pokožka dá bezpečne odstrániť. 

Na každodennú starostlivosť o suchú pokožku sa veľmi hodí aj GEHWOL FUSSKRAFT Hydrolipid-lotion, príjemné mlieko obsahujúce, okrem iných látok aj ureu. Pri nadmerne suchej, stvrdnutej a popraskanej pokožke je ideálna GEHWOL med Schrunden Salbe, masť na stvrdnutú a popraskanú kožu, ktorá zlepšuje pružnosť a elasticitu pokožky. Následne pravidelným používaním GEHWOL med Lipidro krému sa pokožka ochráni pred opätovnou tvorbou stvrdnutej kože a tvorbou prasklín. 


Druhy ragád

Príčiny tvorby suchých ragád
  • polyneuropatia – netraumatické ochorenie periférnych nervov napr. pri Diabetes Mellitus (cukrovka), otrave olovom alebo neurologických  ochoreniach,
  • ortopedické deformity chodidiel ako napr: Hallux Valgus, Hallux rigidus, prepadnutá priečna klenba, poklesnutá klenba,
  • nesprávna obuv (privysoká, veľmi špicatá, krátka/malá alebo obuv vyrobená z nepriedušného materiálu,
  • znížená prekrvenie nôh a chodidiel,
  • chemické a termické nebezpečné látky,
  • fyzikálne preťaženie – vysušenie alebo chlad,
  • kožné ochorenia ako napr. psoriáza, ichtyóza, neurodermatitída,
  • poruchy prijímania potravy.
Príčiny tvorby mokrých ragád
  • obuv vyrobená z nepriedušného materiálu (napr. gumené čižmy),
  • návštevy sauny a plavárne,
  • hyperhidróza – nadmerná tvorba potu,
  • nedostatočná hygiena.


Riešenia z praxe:

66 ročný diabetik, ktorý nenosil predpísanú diabetickú obuv a len veľmi málo chodil na profesionálne ošetrenie chodidiel. Tieto faktory viedli k masívnej tvorbe stvrdnutej kože a jej následnému hlbokému popraskaniu a tvorbe ragád. Po ošetrení a pravidelnom používaní GEHWOL FUSSKRAFT Hydrolipid-Lotion – hydratujúceho mlieka sa praskliny u postihnutého výrazne zredukovali a vyliečili.

Päta diabetického pacienta s polyneuropatiou, kde sú viditeľné pozdĺžne praskliny a hyperkertóza. Obrázok 1 je pred profesionálnym ošetrením. Obrázok 2 je po ošetrení a pravidelným používaním GEHWOL med Schrunden Salbe – masti na stvrdnutú a popraskanú kožu, kde je viditeľná zmena k lepšiemu ako aj elasticita pokožky. 

Ragády-praskliny sa vyskytujú aj v medziprstovom priestore. Obrázok 3, je medziprstový priestor 59 ročného diabetika, kde sa rozvinula mykóza. Táto zničila ochranný film na pokožke, čo následne spôsobilo stratu vlhkosti a vysušeniu pokožky. Ako výsledok sa vytvorili bolestivé praskliny hlboko do pokožky.